Buoyancy kickpants 5/3mm dlhé neoprénové nohavice Zone3

Kód: 1954

Zone3
NA18MFNT101_XS
MOC 135 €
99,00 €
S DPH

Neoprénové nohavice v hrúbke 5/3mm..najhrubšie a najteplejšie nohavice na trhu prinášajú maximálne nednášanie.

Veľkosť
Množstvo

 • Garantujeme vrátenie peňazí do 10 dní od doručenia Garantujeme vrátenie peňazí do 10 dní od doručenia
 • POZOR - Doručenie zdarma pri nákupe nad 99 € POZOR - Doručenie zdarma pri nákupe nad 99 €
 • Individuálny prístup ku každému zákazníkovi Individuálny prístup ku každému zákazníkovi

Neoceniteľný tréningový doplnok pre plavecké tréningy v bazéne aj na otvorenej vode. Pomáhajú simulovať polohu tela pri plávaní v neopréne, bez toho aby Ste ho v tréningu museli skutočne využívať. Umožní zvýšiť rýchlosť plaveckých tréningov a zafixujete si tak správne návyky pre rýchlejšie plávanie. Pri plávaní v chladnej vode príjemne zahrejú stred tela, ale neprehrejete se ako pri tréningu v celotelovom neoprénu... Hrubší neoprén na zadnej časti a bokoch uľahčujú správnu rotáciu. Príjemná vntorná úprava pre pohodlné a dlhodobé nosenie. SCS povrchová hydrofobická úprava pre dlhú životnosť. Predĺžené nohavice pre väčší efekt. Vyšší chrbtový diel a úväz v páse bráni vnikaniu vody. Dostupné v 5tich unisex veľkostiach. Po každom použití opláchnite vodou a sušte naruby prevrátené.

Key Benefits:

 • Improves your body position and swim technique.
 • Enhanced core support to aid with technique development.
 • Designed as a natural feeling alternative to a pull buoy.

The Full Leg Buoyancy Shorts serve three main purposes:

 1. For novice or intermediate level swimmers the major factor that prevents them from swimming faster, is the lack of core stability and their leg kick. Their arm strength and technique is generally good but they have poor body positioning creating a lot of drag and ‘dead weight’, which makes it much harder to swim efficiently.
  • Buoyancy shorts place the swimmer in the correct horizontal and streamlined position, helping to build a ‘neural pattern’ of how they should feel in the water. This also allows the swimmer to concentrate on a more effective leg kick and glide with each stroke, without that ‘sinking leg’ feeling.
  • The extra support also allows the swimmer to focus more on their arm stroke technique.
  • Results have shown that over time a swimmer’s body position, speed and endurance can be significantly increased by training with buoyancy shorts
 1. Suitable for any level of triathlete who wants to refine their open water swimming technique whilst in a pool. Swimming in a wetsuit during a triathlon is very different to swimming without a wetsuit during a swimming race. The majority of your power needs to derive from your upper body whereas your legs and core provide the essential control. These kickpants help develop your open water swimming technique whilst in the pool, where wearing a full wetsuit would either be too hot, or banned by the life-guards.
 2. For use in open-water training or races as an alternative to swimming in a full wetsuit (when the water is warm enough!).

Sizes available are XS, S, M, L and XL. Each set of shorts has a drawstring so they can be tightened to any waist size but we would recommend the size XS for waist sizes 26– 28, S for 28-30, M for 30 – 32, L for 32 – 34 and XL 34-36